מלגאי תשסט

מתוך humhonors

קפיצה אל: ניווט, חיפוש

הודא אבו מוך - huda_abo@yahoo.com | חוג: שפה וספרות עברית. 

נושא המחקר: אמיל חביבי בעברית.

עבודת הדוקטור תדון במיקומו של אמיל חביבי בתרבות ובספרות העברית. העבודה תעסוק ביצירותיו של חביבי בשפת המקור, היינו הערבית, ובעיקר ביצירותיו שתורגמו על-ידי אנטון שמאס לעברית. המטרה של המחקר היא לבחון את הדרך שבה נוכח אמיל חביבי בקרב קהל הקוראים בעברית. 

מילות מפתח: החוג לספרות עברית ; ספרות עברית חדשה; אמיל חביבי; פוליטיקה של התרגום; ערבית ועברית ; מיעוט ורוב ; פוסט-קולוניאליזם ; מקור ותרגום.


מיכאל אבשטיין - michael.ebstein@mail.huji.ac.il | חוג: שפה וספרות ערבית.

נושא המחקר: פילוסופיה, מיסטיקה ואזוטריקה: ההגות האסמאעילית והמיסטיקה באל-אנדלוס.

עבודת הדוקטורט מתחקה אחר קשרים וזיקות - אולי גם השפעות - בין ההגות האסמאעילית-השיעית בימי הביניים למיסטיקה הסונית באל-אנדלוס. הבסיס ההיסטורי לתזה נעוץ באימפריה הפאטמית-אסמאעילית, אשר שלטה מהמאה העשירית ועד למאה ה-12 בצפון אפריקה ומצרים.

מילות מפתח: ערבית, אסלאם, שיעה, מיסטיקה, אנדלוס, ימי ביניים, השפעות, קשרים, זיקות.


רועי אופנהיים - openroy@gmail.com | חוג: מחשבת החינוך

נושא המחקר: "לנוע בלי לזוז" - הזמן המוסיקאלי

דוקטורנט בביה"ס לחינוך (מחשבת החינוך) העוסק בחקירה פנומנולוגית של מהות החוויה המוסיקאלית כחוויה אנושית ייחודית וחשיפת התנאים האפריוריים שלה, זאת מתוך ניסיון מחקרי להציג השלכות על מושג האדם. בהנחיית פרופ' עדנה אולמן-מרגלית ופרופ' יונתן כהן.

מילות מפתח: פילוסופיה, מוסיקה, מחשבת החינוך, זמן, היידגר, תזמורת המהפכה, מנצח.


רענן אייכלר - raanan.eichler@mail.huji.ac.il | חוג למקראקישור לאתר הבית של רענן.

נושא המחקר: מוקדי פולחן במקדש שלמה.

מחקרי נעשה בחוג למקרא, בהנחיית ד"ר ברוך שורץ. בעבודה שלי אדון בין השאר במקורם של הארון, הכרובים, הכפורת והאשרה, באופיים בהשוואה למערכות פולחן אחרות במזרח הקדום, ובהשלכות נושאים אלה על היחס בישראל הקדום לפוליתיאיזם ולעבודת צלמים.

אני מתעניין גם ברטוריקה, ולימדתי את הנושא כמורה מן החוץ במכללה האקדמית הדסה ובמכללה האקדמית להנדסה ירושלים, וכמרצה אורח בתכנית "רביבים" באוניברסיטה העברית.

מילות מפתח: מקרא, מזרח קדום, תקופת הברזל, דת, פולחן, מוקדי פולחן, היסטוריהמקראית, איקונוגרפיה, מונותיאיזם, עבודת צלמים, מקדש, ארון, כרובים, כפורת, אשרה.

ניב אלון - niv.allon@mail.huji.ac.il | החוג למקרא.

נושא המחקר: השוואה סוציו-לינגוויסטית של התרבות המצרית וספרות המקרא.


לינדה אמין - lindae@gmail.com | החוג ללימודי אסלאם ומזה"ת.

נושא המחקר: תנועות אסלאמיות בתורכיה ובמזרח אסיה.


אורית אשל-בנינגה - oriteshel@gmail.com | החוג לבלשנות מבנית.

נושא המחקר: דקדוק הנראטיב באירית מודרנית.

מחקרי הוא על דקדוק הנראטיב באירית מודרנית ספרותית. המחקר הוא מחקר בלשני הנערך במתודה המבנית, אך נעזר גם בתאוריות נראטולוגיות ושואף לתאר מבנים נראטיבים בלשניים בכלים קולנועיים. בין הנושאים בהם יעסוק המחקר: תיאור פונקציית הזמנים, גופים, דיאטזה ומבני פוקוס בטקסטמות השונות של הנראטיב.

הקורפוס הוא רומן מתחילת המאה ה-20 של הסופר האירי פרג או'קונור, וסיפורים קצרים של או'קונור וסופרים אירים אחרים מאמצע וסוף המאה ה-20. 

מילות מפתח: בלשנות מבנית, דקדוק הנראטיב, אירית מודרנית, המאה ה-20, נראטולוגיה, קולנוע

נח בנינגה - noah_benninga@hotmail.com | החוג להיסטוריה

נושא המחקר: חומריות בדרגת האפס: התרבות החומרית של אסירים באושוויץ, 1940 – 1945

הדוקטורט שלי עוסק במימד של מחנה הריכוז הנאצי שקיבל עד כה רק תשומת לב מועטה: בכוונתי לחקור את תנאי הקיום התת-ספיים של האסירים באושוויץ כפי שהם משתקפים ב-"תרבות החומרית" שלהם.

בזאת הכוונה היא להסיט את נקודת המבט מהאלמנט שקיבל תשומת לב רבה – מנגנון ההשמדה ופעולתו – ולהתרכז במקום זאת בנקודת המבט של האסירים באושוויץ ובתנאי קיומם, שבחלק מן המקרים היו גם התנאים להישרדותם. התוצר הסופי של העבודה מתעדת להיות היסטוריה תרבותית של מחנה ההשמדה שיתבסס על חומרים שונים, ביניהן עדויות בעל-פה, זיכרונות כתובים (ממוארים ויצירות ספרותיות), תעודות ארכיוניות (לרבות תמונות), מחקרים היסטוריים קיימים, ושיירים ארכיאולוגיים (אובייקטים). המטרה בכך היא להציע פרספקטיבה חדשה עודות חווית ההישרדות במחנה, בהתבסס על שילוב של מקורות שטרם נחקרו באופן סיסטמאתי מן הזווית ההיסטורית. הנחת המוצא היא שההתמקדות ב-"תרבות חומרית" תוביל לתיאור חדש של אושוויץ, כזה שידגיש את חווית האסירים "מבפנים". שינוי הפרספקטיבה עתיד לתת בידינו כלים כדי לקרוא מחדש טקסטים מוכרים באור שונה.

את העבודה מנחה פרופ' משה צימרמן מהחוג להיסטוריה ומרכז קבנר להיסטוריה גרמנית.

מילות מפתח: היסטוריה, עת-חדשה מאוחרת, אושוויץ, שואה; תרבות חומרית, לאקאן, פרויד, היסטוריה תרבותית, היסטוריה של חיי היום-יום (Alltagsgeschichte) ומיקרו-היסטוריה; המאה העשרים. 


רעות ברזילי - reut.barzilai@gmail.com | החוג לשפה אנגלית

נושא המחקר: שייקספיר והתנועה האנטי-תיאטרלית.

הדוקטורט שלי עוסק בקשרים שבין ייצוגי התיאטרון במחזות של וויליאם שייקספיר לבין הפולמוס לגבי התיאטרון ומהותו באנגליה בתקופה הקדם מודרנית. אני מתעניינת במיוחד בהיקרויות של אלמנטים אנטי-תיאטרליים במחזות. תחומי עניין נוספים שלי הם פמיניזם וזכויות בעלי חיים.  

מילות מפתח: שייקספיר, תיאטרון, תיאטרליות, אנטי-תיאטרליות, אנגליה, התקופה הקדם-מודנית, היסטוריה, ספרות, ספרות אנגלית.

אפרת ברט - efrat.barth@mail.huji.ac.il | החוג למוסיקולוגיה.

נושא המחקר: ערב ומערב: השפעת המפגש עם המזרח על מלחיני הזמר העברי המוקדם (1920-1960)

העבודה נכתבת בהנחייתו של פרופ' נפתלי וגנר.בעבודה אנתח שירים של מספר מלחינים מהתקופה האמורה, ואראה באמצעות לחניהם כיצד הם התייחסו למזרח שפגשו לראשונה זה אך לא מכבר. העבודה משלבת גם רקע הסטורי ותקופתי להבנת הקרקע שממנה צמחו השירים.
מילות מפתח: מוסיקה, שירים, זמר עברי, יישוב, ניתוחי שירים, אוריינטליזם, מזרח, מערב, תרבות, אינדוקטרינציה, אידאולוגיה, שלילת הגולה, מדינת ישראל, המאה העשרים.

מיכה יוחנן בריקסטון - micha.breakstone@gmail.com | החוג למדעי הקוגניציה

נושא המחקר: המתמטיקה כמטאפורה לשפה.

Research areas include logical models for Measure Phrases in natural language, scope ambiguities and experiments for testing conjectures at the syntax/semantics interface. Currently working on translating a semantic theory for Measure Phrases from a Vector Space Semantics framework to a standard semantic framework.


אנדרי גומולין - gomulin@yandex.ru | החוג ללימודי מזרח אסיה

נושא המלקר: מחשבה קוסמוגונית ומקומה בהיסטוריה אינטלקטואלית של סין הקדומה.

My dissertaion focuses on the emergence and evolution of the cosmogonic thinking in early China (4th to 1st centuries BCE). My argument is based on the analysis of the newly unearthed manuscripts and their comparison with the corpus of the received literature. I hope to be able to draw the trajectory of the development of the cosmogonic discourse at the time of its formation, which should in turn shed some light on the intellectual climate and patterns of thinking in early China in general.

Key words: cosmogony in early China; intellectual history of early China; bamboo and silk manuscripts; Warring States; Qin dynasty; Han dynasty.

אמיר גלילי - emir.galilee@gmail.com | החוג לגיאוגרפיה

נושא המחקר: קבורה, מרחב וחברה בנגב: דפוסי קבורה בקרב הבדואים בנגב כמראה לשינויים חברתיים.


ירון זיני - ziyaron@yahoo.com | החוג למחשבת ישראל
נושא המחקר: לשון ספרות ההיכלות.

מחקרי מבקש להציע ניתוח של אוצר המילים וצירופי הלשון הנמצאים בשימוש בספרות המיסטית היהודית הקדומה, הנודעת בשם 'ספרות ההיכלות והמרכבה', תוך התמקדות באחד מחיבוריה המרכזיים - החיבור 'היכלות רבתי'. לעומת חקר לשון חכמים, הרי שלשונה של ספרות ההיכלות לא זכתה להתייחסות מעמיקה במחקר. עבודתי מבקשת למלא חלק מחסר זה באמצעות ניתוח פילולוגי אשר יכיל השוואה בין הממצא ב'היכלות רבתי' למצוי במקורות ספרותיים אחרים, וישאף להרים תרומה בשלושה כיוונים עיקריים: 1) שאלת היחס בין חלקיה השונים של ספרות ההיכלות; 2) שאלת יחסה של ספרות ההיכלות לספרות חכמים; 3) שאלת הזיקה שבין ספרות ההיכלות לפיוט הקדום.

מילות מפתח: המיסטיקה היהודית הקדומה, פילולוגיה, ספרות ההיכלות, הפיוט הקדום, ספרות חז"ל, לשון חז"ל.


רחל חסון - hassonrachel@yahoo.com | החוג לשפה וספרות ערבית

כתבי-יד חדשים בערבית-יהודית מאוחרת מאוסף פירקוביץ' – מיון, תיאור וטקסטים לדוגמה.
משנת 2001 אני עובדת ב'מרכז לחקר התרבות הערבית-היהודית וספרותה' של מכון בן צבי בירושלים בקיטלוג של כתבי-יד בערבית-יהודית בנושאים שונים. במהלך עבודתי תפסו את תשומת ליבי באופן מיוחד כתבי-יד כוללים ספרות עממית מאוסף פירקוביץ'. אוסף פירקוביץ' (אחד האוספים החשובים ביותר בחקר הספרות העברית-היהודית) מכיל כארבע מאות וחמישים כתבי-יד של סיפורים ושירים עממיים אשר שנת העתקתם נעה בין המאות 14 – 18. כתבי-יד אלה מיוחדים הן מבחינת התוכן והן מבחינת הלשון והאורתוגרפיה שלהם.מתוך האוסף המגוון של הטקסטים העממיים שקטלגתי בחרתי את 'סיפור זיד וכחלא' (קצת זיד וכחלא) לעמוד במרכזה של עבודת התיזה שלי לתואר השני. 'סיפור זיד וכחלא' הוא סיפור נדיר השאוב מספרות המגאזי המוסלמית. העבודה סיפקה תיאור יחיד מסוגו של הספרות העממית באוסף פירקוביץ', ולצד התיאור הלשוני והאורתוגראפי של כתבי-היד של הסיפור, העמידה מהדורה ביקורתית של חלק גדול מן הסיפור, ובכך הייתה לחלוצה בכל הקשור לההדרת סיפורים עממיים מן הגניזה. 'סיפור זיד וכחלא', כמו רוב הסיפורים והשירים העממיים באוסף פירקוביץ', דוקלם, ככל הנראה, לפני קהל מזדמן בכיכרות מרכזיים ובפינות רחוב בימי הביניים.

למחקר שאני עורכת חשיבות רבה בכל הקשור לחקר הערבית-היהודית המאוחרת, הערבית הבינונית בכלל, ולחקר הדיאלקטים המודרניים. בנוסף על כך העבודה תחשוף טקסטים עממיים בלתי ידועים ותתרום לחקר הפולקלור והיחסים הבין-תרבותיים בימי-הביניים. כמו כן, העבודה עשויה לתרום לחקר מקורותיה של הגניזה.

מילות מפתוח: שפה וספרות ערבית; ערבית יהודית; כתבי יד; ספרות עממית; דיאלקטים.


חנן חריף - harifim@gmail.com | החוג להיסטוריה של עם ישראל

נושא המחקר: אן-אסייתיות, פאן-שמיות, אסלאם ו"חזרה לשורשים" באידיאולוגיה הציונית ובקרב מתנגדיה.


יעל יונג - yael.y@013.net | החוג לתולדות האומנות

נושא המחקר: תיאור וייצוג כלי נשק הופליטים ביוון הארכאית והקלאסית.

בעבודת הדוקטורט אני עוסקת ביצוג כלי נשק באמנות החזותית היוונית בתקופות הארכאית והקלאסית. העבודה מתרכזת באופן בו מוצגים כלי נשק, בעיקר של חיילים רגליים (הופליטים) בסיצנות המעטרות כלי קרמיקה ובפיסול אדריכלי. אני בודקת האם חלו שינויים באופן היצוג של כלי נשק אלו בתקופות הנדונת ואם כן מהם. באיזה אופן קשור יצוג כלי הנשק לנושאים הקשורים בזיכרון וזהות.

מילות מפתח: תולדות האומנות; התקופה הקלאסית; יוון העתיקה; כלי נשק, יצוג חזותי, אמנות יוונית; קרמיקה; אדריכלות.


תהילה מישור - tehila.mishor@mail.huji.ac.il | החוג ללימודי תרבות

נושא המחקר: דת באופרה.


יניב מסינגר - yaniv.messinger@mail.huji.ac.il | החוג לפולקלור יהודי והשוואתי

נושא המחקר: סיפורי בריאה וסיפורי השמדה: סיווג וקשרים אפשריים.

נקודת המוצא של העבודה היא, שחקר המיתוסים, על אף מספר נסיונות קודמים, חסר סיווג טוב של התופעות אותן הוא מבקש לחקור, סיווג אשר - לאור ניסיונם של תחומי מחקר אחרים - עשוי לתרום רבות לקידום המחקר. הכוונה היא ליצור גרעין אפשרי לסיווג כזה. העבודה תקיף כארבעים סיפורי בריאה וכשלושים סיפורי השמדה (הכוונה לסיפורים דוגמת סיפור המבול, ולא לסיפורי אחרית הימים), שכל אחד מהם מותאם לאחד מסיפורי הבריאה,ותנסה להגיע לסיווג טוב של כל אחת משתי הקבוצות בנפרד. אם יימצא סיווג מוצלח לכל אחת משתי הקבוצות, ייבדקו קשרים אפשריים בין שני הסיווגים. לאיתורו של מתאם בין סוג סיפור הבריאה לסוג סיפור ההשמדה יכולות להיות השלכות רבות, החל מיציקת תוכן חדש למושג מיתולוגיה, דרך שיפור הכלים שבידנו לשחזור מיתוסים וכלה בקידום ההכרעה בין מודלים שונים להסבר הדמיון בין הסיפורים השונים בתוך כל אחת מהמחלקות ברמה השנייה של הסיווג (סיפורי הבריאה מסוג X, למשל).

מילות מפתח: מיתוס, בריאה, השמדה, מבול, סטטיסטיקה תיאורית, סטטיסטיקה א-פרמטרית, סיווג, חלוקה.


יעל מעיין - ymaayan@gmail.com | החוג לתולדות עם ישראל

נושא המחקר: ספרויות יהודים ברוסיה במחצית השנייה של המאה התשע עשרה.

בשנות השישים והשבעים של המאה הי"ט החל להיווצר שיח חדש בזירה הציבורית היהודית ברוסיה. סוכניו המרכזיים היו משכילים יהודים, שהושפעו מאווירת הביקורת הרדיקלית בחוגי האינטליגנציה הרוסית, והחלו לבחון אלטרנטיבות פוסט ליברליות ליהודים ברוסיה כפרטים וכחברה. מטרת המחקר לתאר את עלייתו של השיח בקהילייה הספרותית היהודית בשלוש השפות: עברית, רוסית ויידיש, ולעמוד על מורשתו האסתטית והאתית לאופני הדימיון והזהות היהודית המודרנית.

מילות מפתח: אינטליגנציה יהודית, השכלה רדיקלית, זהות יהודית מודרנית, שיח, ביקורת ספרות, ספרות עברית, ספרות יידיש, ספרות יהודית-רוסית.
מנחה: פרופ' אלי לדרהנדלר


אברהם מרזל - alef.mem@gmail.com | החוג למדעי הקוגניציה

נושא המחקר: נכונות לבטוח ונכונות לשקר.

הרעיון: בהתנהגות האנושית אנו נתקלים לעיתים בחוסר התאמה בין המציאות ובין מה שאנשים אומרים שזו המציאות. באופן קצת יותר בוטה: אנשים משקרים. עיקר העבודה שלי תהיה לבחון באופן אמפירי עד כמה ובאילו מקרים אותם שקרים מחייבים את האומרים אותם להתנהגות מסוימת, שתתאים למצג השווא אותו דובר השקר הציג.

מילות מפתח: קוגניציה; שקרים; רציונליות.
דוקטורנט אצל פרופ' יעקב קריב ופרופ' אילנה ריטוב מבית הספר לחינוך והמרכז לחקר הרציונאליות.


עדי ערמון - adiarmon@hotmail.com | החוג לדעי המדינה

נושא המחקר: מקום השאלה היהודית והציונות במחשבתם הפוליטית של ליאו שטראוס, חנה ארנדט וישעיהו ברלין.


עודד פורת - oded.porat@mail.huji.ac.il | החוג למחשבת ישראל

נושא המחקר: "תקון המעגל": יסודות ההויה והיצירה הלשונית בספר 'מעין החכמה' והחיבורים הקרובים אליו.

ספר 'מעין החכמה' עומד במוקדה של קבוצת חיבורים אנונימיים מראשית הקבלה, המפוזרים בעשרות כתבי יד, שמוקדה בצפייה ובהשׁתכלות ביסודות ההויה, ומכאן ניתן לכנותה 'חוג העיון'; אך גם כהמשך לספרות החכמה המיסטית, הנבנית על גבי התשתית של ספרות החכמה המקראית, החיצונית והבתר-מקראית, ונדבכה הראשון 'ספר יצירה' והפירושים המגוונים לחיבור זה. בהקשר זה נבחן את מעמדה של החכמה כישות מיתית וככח פועל באצילות ובבריאה בתוך שניות המתקיימת באלהות; וככח מארגן את מכלול היש, או המבטא את ה'יש' המוחלט, שבו נקשרים דימויי האור או החתירה לצפייה והתבוננות באלהות בחינת כללות ופרטים.

מילות מפתח: מחשבת ישראל, קוסמוגוניה, פוניטיקה, ספרות החכמה, קבלה, כתבי יד, ספר יצירה ופירושיו, 'מעין החכמה', 'חוג העיון', ימי הביניים (מאה י"ב-מאה י"ג), פרובנס-קטלוניה; אלוהות.


אלי פיטקובסקי - elisaleet@gmail.com | החוג לפילוסופיה

נושא המחקר: המעבר לאינטנציונליות.

עבודת הדוקטורט בהנחיית ד"ר מיכאל רובק עוסקת במחלוקות באונטולוגיה. במחקר זה אערוך קטגוריזציה של המחלוקות על פי ממשותן וכריעותן.למרות שחלק מן המחלוקות יתגלו כבלתי-ממשיות (בהן הצדדים השונים אינם סותרים) אראה שלניתוח ההבדלים בין העמדות השלכות אונטולוגיות הרות משמעות.


רחל פירסט - rachelfurst@gmail.com | החוג להיסטוריה של עם ישראל

נושא המחקר: נשים ומגדר בספרות ההלכה  של אשכנז.

מילות מפתח: היסטוריה של עם ישראל, ימי הביניים, ספרות ההלכה, נשים ומגדר


גילי קוגלר - gilikugler@gmail.com | החוג למקרא

נושא המחקר: מסורת איום השמדת עם בסיפור חטא העגל ובסיפור המרגלים - מקרא ופרשנות.

העבודה בוחנת את האמונה בנצחיות עם ישראל ואת שאלת אפשרות כיליונו דרך עיון בהתפתחות המסורות העוסקות במעשה העגל ובחטא המרגלים במדבר

מילות מפתח: מסורות מקראיות, פרשנות פנים מקראית, פרשנות תיאולוגית, פרשנות חז"ל ואבות הכנסייה.


דרור קוכן - dror.kochan@gmail.com | החוג ללימודי מזרח אסיה
Migration, Civil Society and Urban Change - The New Faces of Urban China

המחקר יבחן את ההשפעות המרחביות של הגירה פנימית בסין במספר ערים, ומתעתד ליצור טיפולוגיה של המימד המרחבי של ההגירה – הן ברמה האישית (של המהגר), והן ברמת התכנון העירוני ודרכי ההתמודדות של הממשל המקומי/מתכננים עירוניים

מילות מפתח: תכנון עירוני, הגירה, מרחב עירוני, סין העכשווית, מזרח אסיה.


אמיר קוניגסברג - amirkonigsberg@gmail.com | החוג לפילוסופיה

נושא המחקר: Self-Deception, Belief and the Nature of Cognitive Commitment.

מילות מפתח: פסיכולוגיה קוגניטיבית; פילוסופיה אנאליטית; הונאה-עצמית; מודעות, תודעה כוזבת, הכרה עצמית, תורת ההכרה, אפיסטמולוגיה, פילוסופיה של הפסיכולוגיה.


הו-גו קנג - hoogoo7008@hanmail.net, hoogoo7008@yahoo.com | החוג לארכיאולוגיה

נושא המחקר: הארכיאולוגיה של השפלה בתקופת ברזל 2.

My research is aimed to present material culture (basically pottery types) of Iron Age IIa early, (United Monarchy), contemporary with Kings Saul and David. Based on the results of excavations at Kh. Qeiyafa in 2007-2010, I will compare pottery types with other sites to find out its implication for understanding the early United Monarchy period.


עמית קרביץ - amitkravitz@hotmail.com | החוג לפילוסופיה

נושא המחקר: פילוסופיית האומנות ותפיסת המיתוס אצל שלינג.

עבודת המחקר תעסוק בעיקר ביחס בין הגותו של שלינג לזו של קאנט, בהקשר אחדספציפי: בעיית ההסבר התכליתי והקשר של בעייה זו לבעיית התיאודיצאה (הצדקת האל). נקודת המוצא תהיה החלק השני של 'ביקורת כוח השיפוט' של קאנט, שם עוסק קאנט בהבדלבין הסבר מכאניסטי למה שהוא מכנה הסבר "טכני", או במילים אחרות: בין הסבר סיבתילבין סוג ההסברים שאנו מוצאים בעיקר בביולוגיה (ובהקשרים לא מעטים, גם באמנות), היינו הסברים טלאולוגיים.

מילות מפתח: פילוסופיה, קאנט; שלינג; גרמניה; העת החדשה; אידאליזם גרמני; תיאודיצאה (הצדקת האל).

פנחס רוט - pinchas.roth@gmail.com | החוג לתלמוד

נושא המחקר: חכמי פרובנס במאה ה-13.

מילות מפתח: ימי הביניים, הלכה, כתבי יד, דרום צרפת, תלמוד.

אורן רומן - oren.roman@mail.huji.ac.il | החוג ליידיש

נושא המחקר: השירה האפית ביידיש.


ימית רחמן-שרירא - yamit.rs@gmail.com | פורום אירופה

נושא המחקר: אבנים קדושות לנוצרים בימי הביניים - דימויים, עקבות ומרחבים של קדושה.

בכוונתי לדון במספר מקרי מבחן של אבנים שנזכרות בתיאוריהם של עולי רגל נוצריים דוגמת האבן בגולגולתא עליה לפי המסורת נצלב ישו, והאבן בגת שמנים עליה נשא את תפילת היגון. על אחדות מבין האבנים הראו את טביעות איבריו של ישו (בד"כ ידיו ורגליו), דוגמת אבן העליה לשמיים בהר הזיתים. אבנים אלו מעלות שאלות אודות הגבולות שבין דימוי ושריד קדוש, אובייקט וחומר, טבעי ומלאכותי.

מילות מפתח: מעמד הדימוי החזותי בנצרות, אבנים קדושות, עליה לרגל נוצרית; ימי הביניים; ירושלים; תיאורי נוסעים.


גיא רק - guy.rak@gmail.com | החוג ללימודי אסלאם המזה"ת
נושא המחקר
: האמנות החזותית בשלהי התקופה העות'מאנית כביטוי לדפוסים תרבותיים חדשים.


כריסטיאן שטדל - christian.stadel@gmx.de | החוג ללשון עברית

נושא המחקר: תחביר ארמית השומרונים.

העבודה מהווה תיאור סינכרוני של תחביר הצורות אך כוללת גם השוואות הן לשבלים קודמים של השפה הארמית הן ללהגים ארמיים אחרים בני אותה תקופה. הלהג הנבדק שימש את העדה השומרונית (שמספר חבריה טרם מעט) היושבת בשכם ובהררי שומרון בכתיבתה  ספרות דתית במאות השלישית עד לחמישית לספירה לערך.

מילות מפתח: לשון עברית , ארמית שומרונית; תחביר; שומרונים;  התקופה הביזנטית/התלמודית;  ארץ ישראל; פיוטים.

שי שיר - shaishir@gmail.com | החוג ללימודי אסלאם ומזה"ת

נושא המחקר: נשים מסלמיות שליטות בימי הביניים.

המחקר עוסק בתופעה ייחודית של שלטון נשים בחברות האסלאמיות של אזור איראן רבתי, ושל תפקידי הנשים בראש הפירמידה של האליטה השלטת בתקופה שלאחר התבססות המדינה המונגולית באזור (החל משנת 1260). המחקר יבחן שאלות הנוגעות להתהוותה של תופעת שלטון הנשים, לבירור מקיף של מאפייניה, ולהבנתה כתוצאה של המפגש בין הנוהגים החברתיים של מרכז אסיה עם העולם המסלמי וההלכה האסלאמית בפרט.
מילות מפתח: מגדר, האימפריה המונגולית, מרכז אסיה, המזרח התיכון, איראן, ימי הביניים, לגיטימציה ושלטון, שבטיות, אסלאם, התאסלמות.
כלים אישיים